Szeged, Kutatók Éjszakája, SZTE, oktatás, kísérlet, egyetem, természettudomány, bemutató, mikrozöld, tudomány

Kutatók éjszakája – Mintegy száz programmal készülnek Bács-Kiskun vármegyében

Helyi hírek

Öt helyszínen – Baján, Kalocsán, Kecskeméten, Kiskunfélegyházán és Lakiteleken – mintegy száz programmal készülnek a szervezők a Kutatók éjszakájára Bács-Kiskun vármegyében.

Baja tizenöt programmal csatlakozik az országos rendezvénysorozathoz. A Borbás Mihály Látogatóközpont csillagászati előadással, távcsöves bemutatóval és planetáriumi vetítéssel készül.

Az Eötvös József Főiskola Mesék a csillagokról címmel többállomásos élménytúrára várja az óvodásokat és kisiskolásokat, de lesz csillagászati előadás és iskolatörténeti kiállítás is.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezésében az érdeklődők egyebek mellett bepillantást nyerhetnek a víztisztitással és vízkezeléssel kapcsolatos folyamatokba, megismerkedhetnek az egyetem meteorológiai állomásával, részt vehetnek légijárművekből kiszórt anyagok földre érkezésének statisztikai vizsgálatában, és kipróbálhatnak egy vízmérnöki szabadulószobát is.

Kalocsán a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kertészettudományi Intézet Zöldségtermesztési Kutatóközpontjának Kalocsai Kutatóállomása Mi mehet a lecsóba? címmel interaktív családi foglalkozáson nyújt betekintést a paprika, a paradicsom és a hagyma színes világába.

Bemutatják az egyes zöldségfajtákkal kapcsolatos kutatási, nemesítési eredményeket, de lehetőség nyílik egyes zöldségfélék minőségi mutatóinak mérésére is.

Kecskeméten több mint hatvan programmal készülnek. A Kecskeméti Piarista Iskolában sok egyéb mellett kísérleteket és alkalmazásokat láthatnak a résztvevők a fény polarizációja kapcsán, de játékos nyelvi feladatokkal, fejtörőkkel is várják az érdeklődőket.

Betekintést nyújtanak a magyarországi és egzotikus kígyófajok világába, készülnek mikroszkópos vizsgálatokkal, lesz sakk és füsttel járó tüzes udvari kísérlet is.

A Bányai Júlia Gimnázium interaktív kísérletekkel, bemutatókkal, előadásokkal készül a fizika, a kémia, a biológia, a történelem, a művészetek és a robotika témaköréből.

A Mathias Corvinus Collegium Alapítvány előadásaiban a betegségek beszéddiagnosztikájával és az angol szavak, kifejezések egyre markánsabb térhódításával foglalkozik.

A Neumann János Egyetem számos programja között lesz társasjátéksarok, retró múzeum a régi kecskeméti felsőoktatásból, nonstop filmvetítés magyar rajz- és mesefilmekből, kézműves foglalkozás, bolygómentő expedíció kalandjátékkal és küldetéssel, de rendeznek a Legyen Ön is milliomos! kvízjátékhoz hasonló tudásbajnokságot is.

A résztvevők bepillantást nyerhetnek a modern ragasztóanyagok világába, a lézersugaras nanostruktúrálás titkaiba, a mesterséges intelligencia és a kibervédelem kapcsolatába, megismerkedhetnek a filamentkészítés fortélyaival és technikájával, a fröccsöntési gyártástechnológiával, de szerveznek céllövészetet és játékos növényfelismerést is.

Kiskunfélegyházán tizenöt programot szerveznek, köztük a Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kollégium távcsöves bemutatója derült ég esetén a különböző égitestek felfedezésére nyújt lehetőséget az érdeklődőknek.

A Móra Ferenc Gimnázium számos programja között hallható lesz előadás a mikroműanyagokról, szerveznek látványos kísérleteket szárazjéggel, de logikai feladványokkal, robotok versenyével is készülnek.

Az érdeklődők megismerkedhetnek a vakvezető kutyák kiképzésével, zárásként pedig meghallgathatják az iskola zenekara, a The Cabinet néhány dalát is.

Lakiteleken a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár négy programra várja az érdeklődőket.

Az iskolai csoportoknak rendhagyó történelemórával és folyóirat-bemutatóval készülnek, de lesz kamara- és plakátkiállítás is a rendszerváltás időszakáról.

A programokról további információ a kutatokejszakaja.hu weboldalon található.

(MTI)